Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan

 

Bangkok - Thailand

 

Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan or Wat Arun ("Temple of Dawn") is a Buddhist temple (wat) in Bangkok Yai district of Bangkok, Thailand, on the Thonburi west bank of the Chao Phraya River. The temple derives its name from the Hindu god Aruna, often personified as the radiations of the rising sun. Wat Arun is among the best known of Thailand's landmark. The first light of the morning reflects off the surface of the temple with pearly iridescence. Although the temple had existed since at least the seventeenth century, its distinctive prang (spires) were built in the early nineteenth century during the reign of King Rama II.
The main feature of Wat Arun is its central prang (Khmer-style tower) which is encrusted with colourful porcelain. This is interpreted as a stupa-like pagoda encrusted with coloured faience. The height is reported by different sources as between 66.8 m and 86 m (The corners are surrounded by four smaller satellite prang. The Prangs are decorated by seashells and bits of porcelain which had previously been used as ballast by boats coming to Bangkok from China.

 

Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan ya da Wat Arun ("Şafak Tapınağı") Bangkok'un Bangkok Yai bölgesinde, Thonburi batısındaki Chao Phraya Nehri'nin kıyısında yer alan bir Budist tapınağı (wat). Tapınak, adını Hindu tanrısı Aruna'dan alır. Wat Arun, Tayland'ın en ünlü yerlerinden biridir ve sabahın ilk ışığı, tapınağın sarmal kubbesinden yansımaktadır. Tapınak en az on yedinci yüzyıldan beri var olmasına rağmen, onun ayırt edici kubbesi Kral Rama II'nin saltanatı döneminde, on dokuzuncu yüzyılın başlarında inşa edilmiştir.
Wat Arun'un ana özelliği, renkli porselenle kaplanmış olan orta boy kuğu (Khmer stili kule). Bu renkli fayans ile kaplı stupa benzeri bir pagoda olarak yorumlanır. Yükseklik, farklı kaynaklar tarafından 66.8 m ile 86 m arasında bildirilmektedir. Köşeler dört küçük uydu avı ile çevrilidir. Kuleler, daha önce Çin'den Bangkok'a gelen teknelerin balastı olarak kullanılmış olan deniz kabukları ve porselen parçalarıyla dekore edilmiştir.

 

 

 

© 2004-2019 Designed and prepared by Aydin Cetinbostanoglu