Bir Köy Doktorunun Günlüğü

 

2013 Selanik Fotoğraf Müzesi ve CEDEFOP(*) tarafından düzenlenen

"Learning For Life, Working To Grow" temalı fotoğraf yarışması birincisi.

(*)Avrupa Birliğinde Mesleki Eğitim ve Öğretimi Geliştirme Avrupa Ajansı

32 Ülkeden 173 Portfolyo

10 yıl önce Türkiye'nin batısında yer alan küçük bir Ege kasabası Karaburun'da köy doktorunun sabırlı ev ziyaretine tanıklık etme şansım oldu. Doktorun Karaburun köylerine yaptığı sabırlı ziyaretlerinde onu fotoğraflamak benim için önemli bir proje olacaktı. Ziyaretleri sırasında fotoğraf çekmek için onun ve köylülerin onayları alındı. Birlikte farklı mevsimlerde sakinlerinin çoğu yaşlı olan yarı nüfuslu köylere ve 50 kilometre mesafedeki mevsimlik işçilerin bulunduğu geçici kamplara gittim. İzmir gibi modern bir kente bu kadar yakın ama aynı zamanda büyük şehrin tesislerinden bu kadar uzak bir bölgede idealist bir doktorun sıkı çalışmasını belgeledim. Hastaların birçoğunun sağlık merkezine ulaşma fırsatı yoktu ve çoğu yaşlılıklarından dolayı sürekli kontrole ihtiyaç duyuyorlardı. Çalışmam esas olarak toplum odaklı doktora odaklanmıştı, ancak arka planda ziyaret edilen evlerde ve sitelerde fakir ama neşeli insanların büyük bir panoraması vardı. Bir bakıma doktor ve asistanı sadece şifacı değil, günlük yaşamın ve sosyal beklentinin bir parçasıydı. Yaşamları basit bu insanlarla 20. yüzyılın başlarından kalma yarı yıkık taş evlerde kendimi bir zaman tunelinde hissettim.

Çalışmanın amacı, yüksek teknolojiye karşı sağlık hizmetlerinde hala bu şifacı gibi bilinmeyen kahramanların olduğunu göstermekti.

 

Aradan geçen süre içinde fotoğraflarımda yer alan kişilerin önemli bir kısmı artık yaşamıyor.

 

Çalışmam, etik değerlerim gereği yaşlı insanların sağlık sorunlarına dikkat çekmek amacıyla sadece proje ve hikaye bazlı bir yurtdışı fotoğraf yarışmasında kullanıldı ve onurlandırıldı.

 

 

 

   

 

 

 

 

       

 

Müzede basın toplantısı

Yunan basınında yarışma

 

Home

Gallery

Biography

 

© 2004-2020 Designed and prepared by Aydin Cetinbostanoglu