Roma Bridal Market

Stara Zagora - Bulgaria

 

Teenage Roma girls match up with their future husbands at open-air activity in Bulgaria. Poor Roma families use it to arrange Financially beneficial for marriages.  The event's reputation as a 'bridal market' dates back generations.

It starts, like a high school dance, with groups of boys and girls in separate clumps, occasionally shaking hands and checking each other out - while mothers and fathers stay discreetly in the background. If the youths warm to each other, the activity can trigger complex financial negotiations about the price a young man's family must pay to a woman's parents if they are to be married. The cost of a bride is between 5,000 and 10,000 lev (2.500 - 5.000 euro). But prices are said to rise for a 'very beautiful' young woman with many suitors.

 

Evlenme yaşındaki Roman genç kızlar gelecekteki kocaları ile Bulgaristan'da açık hava etkinliğinde buluşurlar. Yoksul Roman aileleri bunu evlilik için mali açıdan fayda sağlamak için kullanıyorlar. Etkinliğin bir "gelin pazarı" olarak ünlü olması geçmiş kuşaklara dayanır. Etkinlik, bir liseler arası dansı gibi başlar. Anneler ve babalar arka planda dikkatle dururken erkekler ve kızlar grubu ayrı kümeler halinde, bazen el sallayarak birbirlerini kontrol ederler. Gençler birbirlerinden hoşlanırlarsa, etkinlik genç bir erkeğin ailesinin, bir kadının ebeveyne evlenecekleri durumda ödeyecekleri fiyat hakkında karmaşık finansal görüşmeleri başlatabilir. Bir gelinin maliyeti 5.000 ila 10.000 lev (2.500 - 5.000 euro)  arasındadır. Ancak fiyatların, birçok taliplisi bulunan 'çok güzel' bir genç kadın için yükseldiği söyleniyor.

 

 
   

 

© 2004-2018 Designed and prepared by Aydin Cetinbostanoglu