Bangkok (Krung Thep) Diaries

"Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit"

 

Thailand

 

Bangkok, Tayland'ın en büyük şehri ve başkentidir. Tayca Krung Thep olarak anılır. 2010 sayımına göre nüfusu 8,280,925'dur.

Şehrin Taycadaki tam resmi ismi 166 harften oluşan "Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit"tir. Bu ad aynı zamanda Dünya'nın en uzun yer adıdır. Uluslararası alanda şehrin ismi olarak Bangkok kullanılırken, halk arasında şehrin ismi Krung Thep (Melekler şehri) olarak kullanılır. Resmi alanlarda ise, meselâ otomobil plakalarında Krungthep Mahanakhon olarak kullanılmaktadır.

Bangkok, 1782'de Kral I. Rama tarafından kurulmuştur. Güneydoğu Asya'nın en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik şehirlerdendir. Asya'nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Bangkok, Dünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organization, WMO) tarafından dünyanın en sıcak büyük şehri olarak tanımlanmıştır.

 

 

Bangkok is the largest city and capital of Thailand. Thai is called Krung Thep. According to the 2010 census, the population is 8,280,925.

The official name of the city is "Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit" consisting of 166 letters. This name is also the world's longest place. Bangkok is used as the name of the city in the international arena, and the city's name is Krung Thep (City of Angels). In the official areas, such as Krungthep Mahanakhon on the car license plates.

Bangkok was founded in 1782 by King Rama I. It is one of the fastest developing and economically most dynamic cities in Southeast Asia. Bangkok, one of Asia's most cosmopolitan cities, has been described by the World Meteorological Organization (WMO) as the hottest city in the world.

 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bangkok

 

 

 

© 2004-2018 Designed and prepared by Aydin Cetinbostanoglu