Phra Nakhon Si Ayutthaya

Thailand

Ayutthaya, full name Phra Nakhon Si Ayutthaya, is an ancient capital and modern city in the Central Plains of Thailand, 85 km north of Bangkok. Founded around 1350, Ayutthaya became the second capital of Siam after Sukhothai. Throughout the centuries, the ideal location between China, India and the Malay Archipelago made Ayutthaya the trading capital of Asia and even the world. By 1700 Ayutthaya had become the largest city in the world with a total of 1 million inhabitants. Merchants from Europe proclaimed Ayutthaya as the finest city they had ever seen. All this came to a quick end when the Burmese invaded Ayutthaya in 1767 and almost completely burnt the city down to the ground. Today, only a few remains might give a glimpse of the impressive city they must have seen. Its remains are characterized by the prang (reliquary towers) and big monasteries. Most of the remains are temples and palaces, as those were the only buildings made of stone at that time. The great cultural value of Ayutthaya's ruins were officially recognized in 1991, when the Historic City became an UNESCO World Heritage Site.

 

Ayutthaya, tam adı Phra Nakhon Si Ayutthaya, Bangkok'un 85 km kuzeyindeki Tayland Merkez Ovalarında eski bir başkent ve modern bir şehirdir. 1350 civarında kurulan Ayutthaya, Sukhothai'den sonra Siam'ın ikinci başkenti oldu. Yüzyıllar boyunca, Çin, Hindistan ve Malay Takımadaları arasındaki ideal konum Ayutthaya'yı Asya'nın ve hatta dünyanın ticaret başkenti yaptı. 1700'e kadar Ayutthaya, toplam 1 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük şehri haline gelmişti. Avrupalı ​​tüccarlar, Ayutthaya'yı gördükleri en iyi şehir olarak ilan ettiler Bütün bunlar, Burma'nın 1767'de Ayutthaya'yı işgal ettiği ve şehri neredeyse tamamen yere yaktığında, hızlı bir şekilde sona ermiştir.

Bugün, sadece birkaç kalıntı, gördükleri etkileyici şehir hakkında bir fikir verebilir. Kalıntıları prang (kabartma kuleler) ve büyük manastırlar ile karakterizedir. Kalıntıların çoğu tapınak ve saraylardır, çünkü o zamanlar taştan yapılmış tek binalar bunlardı. Ayutthaya'nın harabelerinin büyük kültürel değeri, Tarihi Kent'in UNESCO Dünya Mirası Alanı haline geldiği 1991 yılında resmen tanındı.

 

 

 

© 2004-2019 Designed and prepared by Aydin Cetinbostanoglu